Autor artykułu: Redakcja
09/06/2010

Komunijne wydatki

prezenty komunijne | przyjęcie komunijne | stroje komunijne | pamiątki komunijne

Ile kosztuje dziecko? Dużo. O tym wie każdy rodzic. Ale do bieżących kosztów można się jakoś przyzwyczaić, gorzej kiedy pojawiają się tzw. okazje.

Najdroższą z nich jest zazwyczaj Pierwsza Komunia Święta. Okazja pozornie duchowa, ale płacimy raczej za jej stronę „cielesną”. I to słono, choć w ostatnich latach i tak pojawiło się wiele systemów oszczędnościowych.

Jeśli nasze dziecko będzie przyjmowane do komunii w parafii, w której dzieci ubrane mają być w alby, a nie sukienki i garnitury, wydamy dużo mniej. Bo to właśnie strój jest najwyższą pozycją w komunijnym budżecie. Sukienka dla dziewczynki kosztuje w zależności od jej strojności między 200 a 700 zł. Garnitur wychodzi średnio o 20 proc. taniej. Do tego pelerynka - nawet 200 zł, rękawiczki - około 50 zł, rajstopki - minimum 20.

Alba wychodzi znacznie taniej. Tym bardziej że ich uszycie zleca parafia, a takie zamówienie zbiorowe - szczególnie od parafii - realizowane jest za mniejsze środki. Zazwyczaj jej cena nie przekracza 180 zł, a często są to jeszcze mniejsze koszty. Niektóre parafie szyją alby „wielorazowe”, które wypożyczają przez kilka sezonów swoim małym parafianom. Cena wynajęcia to dosłownie 30 - 50 zł, a „bogatsze” parafie wypożyczają swoje stroje bez żadnych opłat.

.....................................................................................................................................................

Alby do Pierwszej Komunii
Alby komunijne dla chłopców i dziewczynek. Rabaty przy zamówieniach grupowych!

Buty komunijne - dziewczęce i chłopięce
Duży wybór obuwia do Komunii - różne wzory i fasony - dobre ceny - kup online

....................................................................................................................................................

Zanim więc wybierzemy się na komunijne zakupy, poszukajmy salonu, w którym szyją pięknie, ale i niedrogo.

- U nas alby kosztują od 79 do 120 zł - mówi Krystyna Kolka, właścicielka salonu mody KriMar Bis w Gdańsku. - Oferujemy aż 25 wzorów krótkich i długich, z pięciu rodzajów tkanin, wykończone różnymi tasiemkami i ozdobione hostią. Większość parafii wprowadziło już alby, więc w tej chwili szyjemy przede wszystkim ten rodzaj komunijnych strojów. Jednak suknie i garnitury nie zniknęły jeszcze zupełnie. Ostatnio panuje moda na suknie raczej skromne, chociaż dla jednych rodziców skromność dla różnych rodziców oznacza zupełnie coś innego, dla niektórych mam sromna sukienka to cekiny i gipiura. Wszystko zależy od indywidualnych gustów - dodaje Krystyna Kolka. - Suknie szyjemy na miarę. Ich cena waha się od 180 do 690 zł. Garnitury kosztują od 170 do 320 zł.

Do pełnego stroju brakuje nam już tylko butów. I tu kolejny spory wydatek, nawet 200 - 300 zł. Ale strój to przecież nie wszystko. Młody „pierwszokomunista” potrzebuje jeszcze kilka gadżetów, m.in. książeczkę do nabożeństwa, świecę, różaniec. Każdy z osobna kosztuje niewiele, ale po zsumowaniu dają już konkretną kwotę. I

le kosztuje ubrane dziecko?

Pani Krystyna przygotowała dla nas kilka przykładów.

- Sukienka komunijna 530 zł, buty - 68, rajstopy i bielizna 34, wianek i spinki 35 zł, pelerynka 49 i rękawiczki - 13 - w sumie 729 zł - mówi właścicielka sklepu KriMar Bis, znajdującego się przy ul. Partyzantów w Gdańsku. - Teraz przykład dla chłopca. Garnitur 250 zł, koszula 35 zł, skarpetki i bielizna 31 zł, plastron - 29. Razem daje to 345 zł.

Jak widać chłopiec wychodzi o połowę taniej.

Jeśli jednak nasze dziecko będzie przyjmowało ten sakrament w albie, za którą średnio zapłacimy 85 zł, to koszty mocno spadną.

A to dopiero początek. Wprawdzie bohater dnia już gotowy, ale co z przyjęciem? Tu koszt jest zależny od liczby planowanych gości i tego, czy zdecydujemy się na imprezę w domu czy w restauracji.

Od kilku lat panuje raczej moda na tę drugą opcję. Moda tak duża, że już na trzy miesiące przed okresem komunijnym, w większości restauracji i domów weselnych nie ma wolnych terminów, by wynająć salę.

Obiad w domu oczywiście wychodzi taniej. Zdaniem mam i babć, bo to zazwyczaj one przygotowują domowe poczęstunki, na domowe przyjęcie dla 12-14 osób, wraz z napojami trzeba wydać około 600-800 zł.

- Ale zazwyczaj w takich sytuacjach niektórzy goście zostają nie tylko na obiad, ale też na kolację. Poza tym, człowiek zawsze boi się, żeby czegoś nie zabrakło, chce, żeby były też ulubione ciasta i owoce, więc liczę, że wydam ponad 1000 zł - tłumaczy Marta Kowalska z Gdyni. - Gdybym zaprosiła gości do restauracji, to zapłaciłabym pewnie mniej więcej tyle samo, ale jedzenie nie byłoby tak dobre, wybór byłby zbyt mały, no i potem i tak miałabym niedosyt, więc na pewno i tak przygotowałabym i ciasta, i kolację, więc w sumie robiłabym dwa przyjęcia.

Tym, którzy nie mają takich dylematów albo nie mają wystarczająco dużo miejsca, by zaprosić wszystkich gości, albo po prostu nie chce im się sprzątać - pozostaje restauracja. Ceny wahają się w zależności od lokalu i menu za osobę zapłacimy od 60 do 150 zł. Jeśli więc planujemy dwudziestkę gości, musimy się liczyć z ogromnym wydatkiem - nawet do 3 tysięcy zł.

Co jeszcze? Prezenty

No i tu już wszystko zależy od nas.

Kiedyś obowiązywał standard - zegarek i rower. Dziś oba podarunki nadal są popularne, ale już nie aż tak. Za zegarek średniej klasy zapłacimy od 100 do 200 zł. Najczęściej wybierane rowery kosztują od 300 do 600 zł.

Jednak nie o tym marzy większość 9-latków. Teraz najpopularniejsze są wśród podarków są sprzęty elektroniczne, z komputerami na czele i żywa czysta gotówka. Ile więc kosztuje tegoroczny prezent? Różnie - od 300 do nawet 3000 zł.

Nic więc dziwnego, że rodzice pierwszokomunijnych maluchów z przerażeniem myślą o zbliżających się wydatkach.

Magda Popek, Dziennik Bałtycki

www.dziennikbaltycki.pl

Podobne tematycznie artykuły
02/06/2010

Pierwszokomunijny portfel Kowalskiego
Rytm większych wydatków biegnie u większości rodziców w Polsce w rytm kalendarza uroczystości kościelnych. Chrzciny, pierwsza komunia, ślub - oznaczają wzmożone wydatki.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
13/12/2009

Przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii
Przygotowanie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej stanowi niezwykle ważny aspekt uroczystości, jaką jest przystąpienie dziecka do grona w pełni obcujących z Bogiem wiernych kościoła katolickiego.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
08/01/2011

Nabożeństwa domowe w dniu Pierwszej Komunii
Jak przygotować domowe wnętrze w dniu Komunii? Jak pobłogosławić dziecko i wprowadzić podniosły nastrój wśród całej rodziny? Praktyczne porady dla Rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1069
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię