Pierwsza Komunia Święta » Artykuły » Poradnik komunijny » W dniu Pierwszej Komunii Świętej
Autor artykułu: Redakcja
18/12/2009

W dniu Pierwszej Komunii Świętej

pierwsza komunia | komunia święta

Sakrament Pierwszej Komunii Świętej to ważne przeżycie dla każdego dziecka. A dorośli zapominają zazwyczaj o lękach, jakie towarzyszyły im samym w tym wyjątkowym dniu.

Zapewne większość dzieci z lękiem podchodzi do pierwszej w życiu spowiedzi, która poprzedza uroczysty dzień. Dziecko w wieku komunijnym zazwyczaj doskonale pamięta o wszelkich drobiazgach, które są istotne dla właściwego przebiegu uroczystości.

W dniu, na który przypada Pierwsza Komunia dziecko powinno mieć ze sobą: różaniec, książeczkę pierwszokomunijną, na szyi łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem. Ważna jest też świeca – pali się ona przez większą część uroczystości, zatem należy uprzedzić jak powinno się zachowywać podczas trzymania zapalonej świecy, aby nie zrobić krzywdy sobie ani innemu dziecku. Rodzice powinni być podczas Mszy uważni, jako że ich dzieci są w wieku, w którym łatwo o znużenie i zmęczenie.

Pojawiającym się problemem jest kwestia robienia zdjęć – w czasie całej uroczystości obecny jest najczęściej jeden fotograf zatrudniony przez parafię. Rodzice czasami mają żal, że ksiądz zabrania robienia zdjęć w czasie kościelnej uroczystości – naprawdę nie chodzi tu o to, by fotograf zarobił jak najwięcej, ale o ciszę i skupienie dzieci w czasie Mszy oraz powagę chwili, jaką jest ta, w której dziecko przyjmuje sakrament.

Oprócz obowiązkowych akcesoriów komunijnych (różaniec, książeczka etc.) nie należy dawać dziecku żadnych dodatkowych przedmiotów, ponieważ nic nie powinno odwracać jego uwagi – warto przypomnieć, by dziecko nie zabierało ze sobą telefonu i innych „zabawek” o niewielkich gabarytach, ale o wielkich możliwościach rozpraszania uwagi.

Warto przypomnieć zaproszonym gościom, że przede wszystkim jest to święto dziecka i dobrze byłoby w tym dniu zrezygnować z picia alkoholu. Dorosłym zdaje się czasami, że alkohol przelany do butelek po napojach może być pity w sposób niezauważalny dla dziecka. Wystarczy posłuchać opowieści dzieci na drugi dzień po Komunii – wymiana opowieści na temat sposobów, w jaki dorośli ukrywają alkohol jest żenująca. Dorośli powinni zabrać ze sobą obietnicę, że przyjęcie komunijne odbędzie się bez alkoholu, że nie będzie oszukiwania dziecka, w przeciwnym razie odbierze to sens uroczystości.

Dziecko powinno mieć świadomość współuczestniczenia rodziców w tym ważnym dniu. Czasami w parafiach spotyka się lokalne zwyczaje, z którymi wiąże się Komunia Święta. W parafiach diecezji siedleckiej rodzice przygotowują specjalny komunijny chleb – taki chleb w specjalnym koszu leży przed głównym ołtarzem podczas całej Mszy Świętej, następnie każde dziecko zabiera jeden bochenek do domu i pojawia się on na rodzinnym stole – wszyscy zebrani muszą podzielić się nim. Taki chleb to symbol połączenia domu i Kościoła.

Czasami dzieci podczas popołudniowego nabożeństwa są przyjmowane do szkaplerza, bywa, że składają obietnicę trzeźwości i nie sięgania po inne używki, takie jak papierosy i narkotyki. Ze strony parafii obowiązkiem jest wpisanie wszystkich dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej do specjalnej księgi.

Po przyjęciu Pierwszej Komunii dzieci uczestniczą w białym tygodniu – jest to pamiątka z czasów, kiedy nowo ochrzczeni wierni przez tydzień nosili białe szaty. Dzieci powinny mieć przy sobie różaniec, książeczkę oraz medalik lub krzyżyk. Ponadto powinny w tym czasie uczestniczyć w Eucharystii. Od tej pory obowiązkiem rodziców powinno być zadbanie o cotygodniowe uczestnictwo dziecka, najlepiej całą rodziną, we Mszy Świętej oraz w innych uroczystościach kościelnych zgodnych z rokiem liturgicznym.

Zwróćmy uwagę na fakt, że w czasie uroczystości dziecko nie powinno mieć przy sobie zbyt wielu rzeczy, które mogłyby rozpraszać jego uwagę – różaniec i książeczka z modlitwami to podstawowe „wyposażenie” każdego wierzącego, który udaje się na Mszę. Nasza pociecha musi mieć te symbole wiary i powinna umieć posługiwać się nimi we właściwy sposób. Ważna jest tutaj rola rodziców i ewentualnie dziadków, jeśli współtowarzyszą oni w procesie wychowania dziecka. Nie każde dziecko potrafi nauczyć się na katechezie posługiwania się, a w zasadzie modlitwy przy pomocy różańca. Książeczka do nabożeństwa ma również wiele tajemnic do odkrycia – warto poczytać ją wspólnie z dzieckiem. W wieku komunijnym dziecko chłonie wiedzę jak gąbka i wiara zrozumiana w tym czasie będzie mocniejsza i bardziej trwała, niż gdyby została poznana później.

Klaudia Kula

Podobne tematycznie artykuły
17/05/2010

Najczęstsze błędy podczas przygotowań komunijnych
W Polsce dzieci przystępują do Pierwszej Komunii w wieku dziewięciu lat – jest również możliwość przyjęcia tak zwanej wczesnej Komunii Świętej przez młodsze dzieci.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
20/05/2010

Komunijne ambicje to wymysł rodziców, nie dzieci
Pierwszokomunijne dzieci nie chcą występować w kościele w bajecznych strojach, wolą się upodobnić do swoich rówieśników i przystąpić do Komunii w jednakowych albach.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
23/03/2011

Komunijni goście – kogo zaprosić?
Komunia święta to duże przeżycie dla dziecka, ale także dla rodziców. Muszą oni zadbać o wiele rzeczy: odpowiedni stój dziecka, dodatki itd. Jednym z wyzwań jest także zorganizowanie rodzinnej imprezy

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1063
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię