Pierwsza Komunia Święta » Artykuły » Aspekty religijne » Obyczaj składania darów
Autor artykułu: Redakcja
26/03/2011

Obyczaj składania darów

komunia święta | pierwsza komunia

Siódma nauka Pawła Kowalskiego SJ z cyklu "Przygotowania do Pierwszej Komunii", skierowana do Rodziców dzieci komunijnych. W tym tygodniu poruszamy temat darów składanych podczas Komunii.

Na czym polega obyczaj składania darów w trakcie I Komunii Świętej?

Procesja odbywa się w ściśle określonym momencie Mszy św., który nazywa się "Przygotowaniem darów". Jest to moment, kiedy do ołtarza przynosi się dary, z których sprawowana będzie Eucharystia.

Aby to wyjaśnić trzeba najpierw przetrzeć kurz ze starych książek i sięgnąć do historii. Na samym początku chrześcijaństwa oczywiście nie było firm, które dostarczały hostie, wino, nie było nawet kościołów.

Ludzie spotykali się po domach, a za przygotowanie darów odpowiadały konkretne rodziny. Wcześniej pieczono więc chleb, zaopatrywano się w wino, we wszystko co było potrzebne do Pamiątki Ostatniej Wieczerzy.

Wiele mówiąca jest modlitwa, którą w tym momencie mówi kapłan: "dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia". Kościół, jako wspólnota składa dary, ponieważ jako cała wspólnota składa Ofiarę Chrystusa. Przejawem tego jest właśnie przyniesienie darów do ołtarza, czy to w procesji, czy to przez ministranta.

Drugą rzeczą, która dzieje się czasami równolegle jest... taca. Często słyszy się, że ludzie denerwują się, że podczas Mszy, pomiędzy ławkami krąży kościelny, który zbiera ofiarę. A tymczasem trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to zwyczaj, który był obecny we wspólnotach chrześcijańskich już od samego początku, a więc od pierwszych wieków naszej ery.

Pierwotnie zbierano datki, czy też produkty na potrzebę biednych w Kościele. Nie ma bowiem Eucharystii bez Miłości, którą człowiek dzieli się z bliźnim. Zatem ofiara na tacę jest dzieleniem się z Kościołem potrzebującym. W praktyce, zależnie od danego miejsca, zbierane datki przeznaczane są na utrzymanie świątyni, sprzątanie, oświetlenie itp.

Jaka jest symbolika darów? Co one oznaczają?

Podstawowymi i najważniejszymi są chleb, wino i woda. Symbolika jako taka, zawsze ma w sobie coś z niedopowiedzenia i kieruje się raczej wyczuciem niżeli ściśle określoną wykładnią.

Chleb przywołuje przede wszystkim "chleb nasz powszedni", który jest niezbędny do życia. Chleb jest "owocem ziemi" ale i "owocem pracy człowieka". Zatem ofiarowując chleb ofiarowujemy z jednej strony to, co otrzymaliśmy, ale i naszą pracę, a z nimi nas samych.

Podobnie jest z winem, której jak mówi psalmista "rozwesela serce człowieka". Chleb i wino były podstawowymi produktami w czasach Jezusa. Z drugiej strony wino ma też znaczenie, goryczy, czyli ofiary, którą złożył Jezus, poto, aby nas przemienić.

Woda może za to symbolizować ludzkość, która w Chrystusie zostaje przebóstwiona. To znaczy, że dzięki Jego Łasce, jest w nas obecne prawdziwe Bóstwo Jezusa.

Co kryje się za nazwą "Biały tydzień"?

Ta tradycja również ma swoje korzenie w starożytności chrześcijańskiej. Eucharystia zawsze była szczytem i najważniejszym punktem wiary Kościoła. Każda niedziela była Wielkanocą, narodzeniem się na nowo. Dlatego też, nowo dopuszczeni do tej tajemnicy ubierali się na biało, aby pokazać z jednej strony czystość danej osoby, a z drugiej, aby pokazać Łaskę Boga obecną w człowieku.


Zobacz listę wszystkich nauk Pawła Kowalskiego SJ


Nota biograficzna:

Paweł Kowalski SJ - Jezuita, instruktor harcerski. Organizator duszpasterstwa harcerskiego w Małopolsce. Zaangażowany w tworzenie propozycji harcerstwa dla osób pełnoletnich w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W latach 2005-2008 student filozofii na jezuickiej uczelni "Ignatianum" w Krakowie. Jeden z byłych webmasterów www.jezuici.pl, grafik komputerowy. Zaangażowany w obozowe rekolekcje harcerskie "Duszochwaty". Kilkukrotny przewodnik jezuicko-harcerskiej grupy pielgrzymkowej "Szara". Przez dwa lata współorganizator Szkoły Kontaktu z Bogiem. Współredaktor serwisu www.jezuici.pl/rozmawiamy oraz Prawdopodobnie Pierwszych rekolekcji na facebooku "Brzytwą po schematach". Aktualnie studiuje na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pasjonat pieszych wędrówek oraz... mocnej muzyki rockowej.

Podobne tematycznie artykuły
17/02/2011

Spowiedź przed I Komunią Świętą
Druga nauka Pawła Kowalskiego SJ z cyklu "Przygotowania do Pierwszej Komunii", skierowana do Rodziców dzieci pierwszokomunijnych. W tym tygodniu rozmawiamy na temat Spowiedzi Świętej.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
13/12/2009

Zrozumieć sakrament Komunii Świętej
Pierwsza Komunia Święta, pełne radości święto odbywające się corocznie w okolicach miesiąca maja, to ceremonia niezwykle doniosła i wykazująca się symbolicznym i wielopłaszczyznowym charakterem.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
13/12/2009

Pierwsza Spowiedź Święta
Pierwsza spowiedź, to bardzo ważny moment w życiu młodego człowieka. Dziecko musi zrozumieć, czym jest rachunek sumienia i pokuta.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1070
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię