Pierwsza Komunia Święta » Artykuły » Prezenty komunijne » Pieniądze w roli prezentu
Autor artykułu: Redakcja
06/12/2010

Pieniądze w roli prezentu

prezenty komunijne

Istnieje kilka uroczystości, podczas których wręczanie koperty z pieniędzmi w roli prezentu stało się „normalną”, ba, wręcz oczekiwaną formą obdarowania. Zazwyczaj są to ślub, Pierwsza Komunia i chrze

Najczęściej młodzi ludzie biorący ślub mają nie lada dylemat, jak delikatnie i elegancko powiedzieć zaproszonym gościom, że zamiast prezentów wolą otrzymać kopertę z pieniędzmi. Jak jednak zasugerować gościom, że chcemy gotówkę, a nie konkretny prezent ślubny?

Otóż, możemy to zrobić m.in. poprzez pocztę pantoflową, czyli puszczając informację w obieg – chociaż i tak istnieje prawdopodobieństwo, że dwie ciotki przytargają po komplecie garnków. Niektórzy sugerują, żeby włożyć do zaproszenia na ślub karteczkę z informacją, że wolimy pieniądze zamiast prezentów. Na ślub są zapraszane osoby nam bliskie i prawdopodobnie nikogo nie urazi, jeśli dołączymy karteczkę z informacją, że właśnie zbieramy na mieszkanie i chętnie z okazji naszych zaślubin przyjmiemy skromną kopertę, zamiast prezentu, bo zbliży nas to do otrzymania wymarzonych kluczy.

Bardzo często większość gości woli dać kopertę z pieniędzmi zamiast głowić się nad prezentem lub wówczas, gdy na przygotowanej liście prezentów nie ma takiego, który pasowałby do kwoty, jaką dysponujemy lub tego, co chcielibyśmy ofiarować jako prezent ślubny.

Najtrudniejsza jest sprawa z Pierwszą Komunią Świętą. Niestety, dzieci w Polsce zamiast duchowego przeżycia z okazji tak ważnego wydarzenia zazwyczaj urządzają małą licytację, kto co dostał oraz kto ile zebrał pieniędzy. Oczywiście w każdym środowisku znajdą się osoby, które wyprawią swoim dzieciom przyjęcie komunijne na 100 osób i z takim dzieckiem inne niestety nie mają szans na ściągnie się wielkością zebranej kwoty i ilością prezentów.

Od prezentów nie uciekniemy – tradycja nakazuje, by chrzestni rodzice zakupili np. modne gadżety – teraz doszło już do tego, że quad staje się prezentem na „poziomie”. Dawanie pieniędzy dzieciom uczy ich postaw materialistycznych i roszczeniowych wobec życia.

Z kolei koperta z pieniędzmi, jako prezent z okazji chrztu jest najmniej dyskusyjna – młodzi rodzice mają zazwyczaj mnóstwo wydatków w związku z wychowaniem maluszka i każdy grosz w takiej sytuacji się liczy, a trzydziesta para śpioszków niekoniecznie jest potrzebna.

Bardzo często dawanie pieniędzy dzieciom z okazji urodzin, imienin, Dnia Dziecka to przejaw postawy „wygodnickiej” – czasami trudno wybrać prezent dla dziecka, trzeba się nieźle nagłówkować, żeby znaleźć coś naprawdę ciekawego, a wręczone pieniądze rozwiązują problem - są to tak zwane „ułatwienia” w życiu.

Pieniądze dawane dorosłym nie mają takiego wydźwięku moralnego, nie zmienią „normalnych” ludzi w materialistów, a materialistów z kolei pieniądze ucieszą. Inaczej wygląda sprawa z dziećmi, jeśli nauczymy je, że pieniądz jest najlepszym prezentem, to za chwilę dojdzie kolejny element – najbardziej zaczną być lubiani ci, którzy mogą dać najgrubszą kopertę. Dlatego powinno się być bardzo ostrożnym w dawaniu pieniędzy dzieciom. Jeśli już ktoś obdarowuje dziecko kopertą, powinien ją wręczyć rodzicom z informacją, że są to pieniądze na konkretny prezent dla dziecka.

Klaudia Kula

Podobne tematycznie artykuły
26/05/2010

Minie moda na kosztowne komunie i drogie prezenty
Rower. To wydatek około 2500 zł. Najlepiej drogi - trekkingowy lub górski. Tylko taki może sprawić, że inne dzieci westchną z zazdrości. Dobrego roweru niestety nie kupimy w hipermarkecie.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
05/12/2009

Kamera cyfrowa czy Biblia dla dzieci - prezenty komunijne
Problem prezentów komunijnych zazwyczaj spędza sen z oczu rodziców chrzestnych, którzy często mają poczucie, że podarek musi być drogi i zaspokajać wygórowane potrzeby dziecka.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
18/05/2010

Dzieciaki są pragmatyczne
Tego dnia miałam na sobie sukienkę przerobioną z sukienki starszej koleżanki, która z kolei dostała ją od starszej siostry. Po kościele był obiad z najbliższymi - rodzice, dziadkowie i chrzestni.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1067
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię