Pierwsza Komunia Święta » Artykuły » Obyczaje i tradycje » Komunia „zakrapiana” potępiana przez Kościół
Autor artykułu: Redakcja
03/05/2010

Komunia „zakrapiana” potępiana przez Kościół

przyjęcie komunijne | pierwsza komunia

Pierwsza Komunia Święta to drugi z najważniejszych sakramentów, który przyjmuje każdy katolik. Małe dziecko powinno zapamiętać to wydarzenie z radością, bez wspomnień „podchmielonej” rodziny.

Obecnie Komunię przyjmują dzieci w wieku dziewięciu lat, aczkolwiek był czas, że dawano Pierwszą Komunię Świętą nawet niemowlętom. Dopiero z biegiem lat określono wiek komunijny na 12-14 lat, natomiast od 1910 roku do Pierwszej komunii Świętej przystępują dzieci, które są do tego dojrzałe i świadome tego sakramentu. W Polsce są to dziewięciolatki, czyli uczniowie bliscy ukończenia drugiej klasy szkoły podstawowej.

Dzieci w tym wieku są bardzo wrażliwe na prawdę i fałsz oraz kłamstwo. Niedobrze, jeśli czyny dorosłych nie pokrywają się z głoszoną przez nich prawdą przez nich. Takim problemem jest alkohol obecny na przyjęciach z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Kościół ciągle prosi i przypomina rodzicom, żeby w tym dniu, podczas przyjęcia komunijnego nie pili alkoholu, by uczcili tak wyjątkowy w życiu dziecka dzień właśnie poprzez wstrzemięźliwość od alkoholu.

Niestety, w wielu rodzinach Pierwsza Komunia Święta to pretekst do kolejnej suto zakrapianej imprezy. Podobnie bywa z Chrztem – tylko tutaj jest ta różnica, że dziecko nie ma świadomości jak zachowują się goście. Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii bardzo często same pytają i proszą rodziców o to, by na ich przyjęciu komunijnym nie było alkoholu. Te słowa dziecka powinny być dla rodziców święte.

Czasami rodzice próbują podejść dzieci i przelewają alkohol do butelek po napojach – wydaje im się, że w ten sposób oszukają dzieci, że one nie zauważą prawdy i nie poznają, że rodzice i goście piją alkohol. W zasadzie w takiej sytuacji nie wiadomo, co jest gorsze – oficjalne picie alkoholu wbrew prośbom Kościoła, czy picie w sposób zakamuflowany.

Odpowiedź jest jedna – żadna z tych sytuacji nie powinna mieć miejsca. Podważa to autorytet Kościoła, a dziecko uczy się, że nie ma żadnych zasad, których nie można złamać. Jest to działanie, które powoduje, że w dłuższej perspektywie wychowanie dziecka staje się trudniejsze – młody człowiek przenosi swoje doświadczenia z obserwacji dorosłych na własne zachowania. Skoro rodzice złamali zasadę głoszoną w Kościele i prośby kapłanów o rezygnację z alkoholu w takim dniu, to ono (dziecko), jeśli nie podporządkuje się poleceniom rodziców, też nie zrobi nic złego.

Wielka szkoda, że rodzice nie mogą usłyszeć komentarzy swoich pociech w poniedziałek tuż po Komunii – możemy wówczas wysłuchać, do jakich wybiegów posuwają się rodzice, żeby oszukać dziecko w kwestii obecności alkoholu na uroczystym przyjęciu komunijnym, które w założeniu jest organizowane dla dziecka. Na pewno niejeden rodzic spuściłby głowę ze wstydu.

Dorośli zazwyczaj tłumaczą swoje postawy taką „staropolską” tradycją gościnności, która nakazywała, żeby gości ugościć sowitym jadłem i dobrym napitkiem – często podkreślają, że Komunia to jedna z nielicznych okazji do tego, by spotkała się cała rodzina. Ale pojawia się kolejne pytanie, czy oby na pewno tak ważne spotkanie rodzinne należy skrapiać alkoholem?

Kościół ma rację, by na takich uroczystościach nie pić alkoholu, wykazuje tu zresztą zdrowy rozsądek i nie wymusza takiej postawy od osób, którym udzielany jest sakrament ślubu – tutaj wiadomo, że na większości wesel strumieniami leje się alkohol. Należy zatem uszanować to, o co prosi Kościół oraz to, o co proszą dzieci – zrezygnować z alkoholu na przyjęciu komunijnym.

Na szczęście staropolska tradycja odchodzi w niepamięć i coraz więcej rodziców nie stawia alkoholu na komunijnym przyjęciu, czasami (wcale nie tak rzadko) narażając się na krytykę ze strony starszego pokolenia, które widzi swój udział w Pierwszej Komunii Świętej, jako okazję do uzyskania błogiego stanu szumu w głowie.

 

Podobne tematycznie artykuły
02/04/2010

Sezon pierwszokomunijny
W maju nie tylko kwitną kasztany, nie tylko maturzyści zdają egzamin dojrzałości, ale i drugoklasisiści przystępują do Pierwszej Komunii Świętej.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
13/12/2009

Prawie jak do ślubu, czyli rewia mody przed ołtarzem
Częstokroć przystępującym do sakramentu Pierwszej Komunii dzieciom towarzyszą nie tylko najbliżsi rodzice, nieco dalsza rodzina oraz przyjaciele, ale również… kamerzyści, fotografowie.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
13/12/2009

Pamiątki komunijne
Wśród pamiątek komunijnych zazwyczaj trzy elementy są obowiązkowe – książeczka do nabożeństwa, łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem i oczywiście różaniec.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

Co sądzisz o Pierwszej Komunii w sobotę?


Oddanych głosów: 1069
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Modlitwy dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na Pierwszą Komunię i życzeń komunijnych
Anegdoty, wiersze i wierszyki autorstwa Ks. Jana Twardowskiego
Fragmenty Mszy Świętej z udziałem dzieci i rodziców
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na Komunię